Kdy můžete vystěhovat nájemníka z bytu/ domu

Pár bodů pro lepší orientaci

Součástí mé práce je zprostředkování pronájmu nemovitostí. Svým klientům hledám nájemníky do domů a bytů. Cílem je najít nájemníka spolehlivého, který včas platí nájemné a k nemovitosti se chová šetrně. Existují však i nájemníci, kteří nájemné platí pozdě nebo vůbec. Případně vybavení nemovitosti devastují. Takové ve svém bytě nebo domě asi nikdo nepotřebuje.

Kdy je možné nájemníka vystěhovat? Za jakých okolností mohu zrušit nájemní smlouvu?

Sepsala jsem pár zásadních bodů, které by mohly pomoci se orientovat v této problematice:

Prevence je základ

Nájemní smlouva musí mít vždy písemnou formu! Nájemníky je dobré si vždy dobře vybírat a pokud to lze, tak i prověřit. Např. před uzavřením Nájemní smlouvy prohlédnout profil potenciálního zájemce na sociálních sítích, nahlédnout do insolvenčního rejstříku a centrální evidence exekucí. Je vždy dobré pronajímat byt lidem se stálým zaměstnáním, stabilním rodiným zázemím.

K vyklizení bytu můžete mít nejrůznější důvody – byt potřebujete pro vlastní potřeby, nájemník neplatí nájemné, nájemník ruší ostatní obyvatele domu apod. Jaký prostředek ukončení nájmu je pro vás ten pravý?

Výpověď z nájmu

Pokud nájemník neplatí řádně a včas, je možné dát mu za určitých okolností z bytu výpověď.

Nezaplatí-li nájemník nájemné a náklady na služby s nájmem spojené za dobu alespoň tří měsíců, považuje se tato skutečnost za zvlášť hrubé porušení jeho povinnosti.

Pronajímatel pak může nájem vypovědět i bez výpovědní doby.

Soudní rozhodnutí

Pronajímatel nemůže nájemce nutit násilím k vystěhování z bytu/ domu, pokud neporušuje smlouvu.

Jestliže není možná dohoda, musí pronajímatel podat žalobu na vyklizení domu nebo bytu.

Soud rozhodne, zda je vyklizení bytu/ domu po právu.

Pokud si říkáte, že soudní vystěhování nájemníka může být zbytečně dlouhé a složité, pak máte dost možná pravdu, ale jiná cesta bude v rozporu s dobrými mravy i se zákonem. Je lepší se obrátit na advokáta, kterému můžete veškeré peripetie s vystěhováním svěřit. Jestli váháte, kterého advokáta zvolit, můžete kontaktovat i mě. Spolupracuji se zkušenou advokátkou.

S pronájmem bytů a domů mám bohaté zkušenosti. Zcela samozřejmě hledám pro své klienty nového nájemce, pokud stávající nájemce nájemní smlouvu ukončí. Nemají tedy výpadky v  příjmech z nájmu.

Vše řeším diskrétně a spolehlivě.

Jsem tu pro vás

Jsem Veronika Vágner, realitní poradce s více než 16letou praxí.

V případě dotazů či zájmu o osobní konzultaci mne neváhejte napsat nebo zavolat:

reality@veronikavagner.cz

+420 775 020 584

Lze prodat nemovitost v dědickém řízení?

Jak probíhá dědické řízení? Co vše se v průběhu procesu řeší? Kdy lze děděnou nemovitost prodat? Toto téma popisuji v dalším článku.

Máte dotaz? Ráda vám odpovím

Odesláním formuláře souhlasíte se

Telefon

+420 775 020 584

E-mail

reality@veronikavagner.cz

Sociální sítě