Jak na prodej nemovitosti, která je součástí dědického řízení

Co je dobré si uvědomit

Projdeme si nyní krok za krokem, jak vůbec probíhá takové dědické řízení a kdy je možné děděnou nemovitost prodat.

Pokud čtete tyto řádky preventivně, pravděpodobně jste nyní v klidu. Pokud ale již řešíte úmrtí blízké osoby, možná vnímáte, že:

^

Emoce pracují na plné obrátky

^

Prožíváte těžkou životní situaci 

^

Navalila se na vás spousta nutných úkonů spojená s úmrtím někoho blízkého

^

Stojíte na počátku dědického řízení

^

Nevíte, jak můžete zacházet s nemovitostí, která je součástí dědického řízení

^

Nevíte, koho kontaktovat

Poznáváte se ve zmíněných bodech? Snad vám pro začátek pomůže můj článek. 

Trocha právních pojmů

V momentě úmrtí blízké osoby, jež je v rámci dědického řízení označována jako „zůstavitel“, vzniká pozůstalým dědické právo – právo na majetek zůstavitele nebo jeho část.

Dědit se může na základě dědické smlouvy, ze závěti nebo ze zákona. Tyto důvody mohou působit i vedle sebe.

Existuje také pojem nezpůsobilý dědic a odmítnutí dědictví. V rámci tohoto článku, se jimi ale nebudu zabývat. Zaměřím se pouze na variantu, kdy k dědění majetku dojde.

Jak probíhá dědické řízení

Vůbec prvním krokem, který soud učiní, je určení notáře, který bude mít dědické řízení na starosti. Pozůstalí si jej nemohou zvolit sami. Je tak zachována nestrannost a nezaujatost. Dědické řízení musí proběhnout i v případě, že zemřelá osoba neměla žádné dluhy, ale ani nevlastnila žádný majetek.

Notář si sám svolá zhruba jeden měsíc po obdržení spisu soudem osobu, která je seznámena s rodinnými i majetkovými poměry zemřelého.

Většinou je to osoba, která zřídila pohřeb. Předpokládá se, že právě tato osoba má nejvíce informací o potenciálních dědicích. Notář zjišťuje, zda existuje  závěť, dědická smlouva či listina o vydědění některého z dědiců. Celý proces, kdy notář zjišťuje různé skutečnosti a majetkové poměry zesnulého trvá obvykle 2-3 měsíce. Nejsou-li žádné spory mezi pozůstalými a žádné další pochybnosti. 

Ocenění majetku

Veškerý zjištěný nemovitý majetek musí být v rámci řízení oceněn. Notář vás vyzve, abyste předložili odhad nemovitostí pro dědické řízení. Pro tento případ jsem vám k dispozici.

Vypracování znaleckého odhadu nemovitosti vám zařídím ZDARMA. 

Konečné jednání

Na toto jednání jsou předvoláni všichni lidé, kteří připadají v úvahu jako potenciální dědicové zesnulé osoby. Jakmile jsou veškeré výše zmíněné kroky provedeny, následuje uzavření dohody o vypořádání dědictví mezi jednotlivými dědici, což usnesením schvaluje také samotný notář. Podle této dohody se následně bude pozůstalost dělit. Jestliže se však dědici nejsou schopní dohodnout, musí notář vydat usnesení o rozdělení dědictví podle zákonných podílů jednotlivých dědiců. Tím je dědické řízení ukončeno.

Odměna notáře je pevně stanovena vyhláškou a závisí na hodnotě majetku zemřelého nebo na dalších nákladech, které byly spojeny s přípravou podkladů pro soud.

Nemusíte se tak bát, že by notář po ukončení řízení požadoval příliš vysokou částku, na které jste se předem nedomluvili.

Prodej nemovitosti v průběhu dědického řízení

Do skončení dědického řízení není možné samotnou nemovitost prodat. Není možné dělat změny v katastru nemovitostí.

Je však možné předběžně hledat potenciálního kupce a na záměru koupě se předběžně domluvit. Velmi tento postup doporučuji. Celý proces je plynulý a po skončení dědického řízení je nemovitost ihned prodána.

V době dědického řízení probíhají prohlídky nemovitost a po nalezení kupce připravím Rezervační smlouvu. Obě strany počkají na uzavření dědického řízení. Po jeho skončení přistupujeme k dalším právním krokům – sepsání Kupní smlouvy, Smlouvy o advokátní úschově, Zástavních smluv atd.

Se všemi výše zmíněnými úkony vám ráda pomohu. Najdu vhodného kupce, zastřeším celý proces. Diskrétně a spolehlivě.

Jsem tu pro vás

Jsem Veronika Vágner, realitní poradce s více než 16letou praxí.

V případě dotazů či zájmu o osobní konzultaci mne neváhejte napsat nebo zavolat:

reality@veronikavagner.cz

+420 775 020 584

Vystěhování nájemníka

Kdy je možné vystěhovat nájemníka? Koho je nutné kontaktovat? Na co si dát pozor? Toto téma popisuji v dalším článku.

Máte dotaz? Ráda vám odpovím

Odesláním formuláře souhlasíte se

Telefon

+420 775 020 584

E-mail

reality@veronikavagner.cz

Sociální sítě